Komut akranında kullandığımız komutların listesini almak için history komutundan yararlanılabilir. Bu amaçla terminal ekranında sadece;
history yazıp enter tuşuna basarak son kullanılan komutların listesini alabileceğimiz gibi,
history | grep -i aranan-ifade şeklinde kullanarak da kullanılan komutlar arasında büyük küçük harf ayrımı yapılmaksızın aranan-ifadeyi (ki bu sizin filtrelemek için kullanacağınz ifade olacak) içeren komutlar listelenecektir. Bunu engellemek yani son kullanılan komutların listesini temizlemek için:
history -c komutundan yararlanırız. Ancak bu çoklu oturum açılan terminal ekranları için köklü bir çözün değildir. Çünkü her ne kadar siz terminal ekranında history -c  komutundan sonra history komutunu kullandığınızda size son kullanılan komutların bir listesi verilmiyor olsa da bu durum komut listesinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Çünkü terminal ekranında iken:
more ~/.bash_history komutunu verirseniz halen komut listesine erişebildiğinizi göreceksiniz. Bu nedenle bash_history dosyasının da içeriğini temizlemelisiniz bu amaçla:
cat /dev/null > ~/.bash_history komutunu vermeniz yeterli olacaktır. İşlem tamam artık terminal ekranında kullandığınız komutların listesi temizlenmiş oldu.
Faydası olması dileğiyle.