JavaScript 1995 yılında Netscape Navigator web gözatıcı/browser programı için web sayfalarına program ekleyebilmenin bir yöntemi olarak tanıtılmış olan bir betik dilidir. Yıllar geçtikçe de diğer büyük web gözatıcılara da adapte edilmiştir. Temel olarak yapılmasının nedeni; kullanıcı ile olan etkileşimlerde her işlem için sayfanın yeniden yüklenmesine ya da sunucudan çağrılamasına engel olmaktır. Javascript günümüzde daha geleneksel web siteleri için bile birçok biçimde kullanıcı etikleşimlerine imkan vermektedir.
       Burada dikkat edilmesi gereken nokta JavaScript betik dilinin Java olarak isimlendirilen programlama diliyle bir ilgisinin olmadığıdır. Bu sadece zamanında Java dili piyasaya sürüldüğünde bir pazarlama tekniği olarak tercih edilmiş bir isimdir ve ne yazık ki günümüzde elimize JavaScript ile Java programlama dillerinin birbirine karıştırılmasından başka bir miras da bırakmamıştır.
        Özetle JavaSript, dinamik yani kullanıcı etkileşimli fakat sunucuya yersiz biçimde gel-git yapmayan web sayfalarının tasarımında kullanılan bir betikl/script dilidir. (Bunları dersten hatırlayan kaç kişi var? Biilinmez, önemli de değil. JavaScript kodlama yapısının ne olduğunu ve hangi amaçla kullanıldığını biliyorsanız sorun yok demektir. :) )