Son günlerde benim gibi bir çok kullanıcı gerek taşınabilirlik gerekçesiyle ya da TTNET kazıklarının büyüklüğünden dolayı 3G modemleri tercih ediyor. Şu ülkede tüketicilere halen sağılacak inek gözüyle bakılıyor ya anlaşılır gibi değil. TTNET telefon istemiyorum sadece internet istiyorum diyen kullanıcılara da bu hizmeti aynı ücretten veriyor. Bu ne lahana turşusu bu ne perhiz ?
Her neyse 3G (VINN) modem kullanan ve bu modemleri Huwaei isimli firmanın orjinal yazılmı ile Linux altında kullanan ya da kullanmak zorunda kalan arkadaşlarım Ubuntu yazılım merkezini çalıştırdıklarında görecekler ki yüklemek istedikleri program hakkında bilgi alabiliyorlar ancak Yükle/Install butonu pasif durumda. Bu durumda sizlere sadece şunu tavsiye edebilirim hiç boşuna vaktinizi tüketmeyin ve Dosya mönüsünden Yükle seçeneğini tıklayın. İşlem bu kadar.
Peki bu düğme neden çalışmıyor? Çok basit yazılımda bug/böcek var. Program penceresi ekrana yüklenirken Ubuntu ağ yöneticisinde tanımlanmış ve aktif olan bir bağlantı var mı diye bakıyor  siz ise 3G modemin orjinal yazılımını kullandığınız için sistem de aktif tanımlı bir ağ gözükmüyor ve programda bu nedenle Yükle düğmesini pasif hale getiriyor. İşte tüm bu olanların sebebi bu. Şayet kablosuz ya da kablolu ağ bağlantısı yaptıktan sonra Ubuntu yazılım merkezini yeniden çalıştırırsanız Yükle düğmesinin etkinleştiğini görebilirsiniz. Her şeye rağmen ubuntu yazılım merkezini kaldırıp yeniden kurmak istiyorum diyorsanız ki bir işe yaramayacaktır. Konsoldan (Ctrl+Alt+T ile ekrana getirebilirsiniz) aşağıda verilen komutları kullanabilirsiniz.
Ubuntu Yazılım Merkezini kaldırmak için:
sudo apt-get remove software-center ya da
sudo apt-get autoremove software-center
sudo apt-get update

Ubuntu Yazılım Merkezini yüklemek için:
sudo apt-get install software-center
sudo apt-get update

 

Yardımcı olması dileğiyle